Meniu
Prenumerata

penktadienis, gegužės 9 d.


Komentarai
KOMENTARAS
Tai mūsų pasirinkimo valanda
Lietuva mini Europos dieną, ir dabartinėmis aplinkybėmis tai turėtų būti ne simbolinis minėjimas, o esminė mūsų ekonominės darbotvarkės dalis.
Komentarai
KOMENTARAS
Ar rinkose įsivyravusi ramybė – apgaulinga?
Per itin permainingą balandį rinkose pagrindiniai JAV akcijų indeksai spėjo ir smukti, ir pakilti keliolika procentų. JAV administracijai atidėjus dalies muitų įsigaliojimą bei pradėjus derybas dėl prekybos susitarimų su pagrindiniais partneriais, į rinkas grįžo optimizmas. Vis dėlto, tikėtis, kad prekybos karo pasekmių nebus, dar gerokai per anksti.
Komentarai
KOMENTARAS
Mes vis dar gyvename taikos iliuzijoje
Praėjus trejiems karo Ukrainoje metams, daugelis Lietuvos žmonių vis dar nežino, ko iš jų tikisi valstybė. Daugelis daugiau ar mažiau įsivaizduoja, ką daryti dabar, bet jeigu ateis diena X?
Komentarai
KOMENTARAS
IPO rinkoje entuziazmą keičia laukimas
Nors pastaraisiais mėnesiais finansų pasaulyje tvyrojo didelis neapibrėžtumas ir neramumai, tačiau pirmas šių metų ketvirtis pirminių viešųjų akcijų siūlymų (IPO) srityje buvo ypač produktyvus. Per tris šių metų mėnesius per IPO pritraukta net 20 proc. daugiau investicijų, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai.
Komentarai
REDAKTORIAUS ŽODIS
Demokratijos saulėlydis
Kai vidurnaktį kambaryje išjungi šviesą, tamsa ateina akimirksniu. Demokratijos nuosmukis labiau primena saulėlydį – akys pripranta prie mažėjančios šviesos ir, netgi saulei pasislėpus už horizonto, sutemoms prireikia laiko šviesai visiškai įveikti. Tai lyg amžina blogio ir gėrio kova, kurioje blogis atrodo toks beviltiškai stiprus ir neįveikiamas, bet galiausiai, bent jau pasakose, laimi gėris.
Komentarai
KOMENTARAS
Akcizų degalams politika: kieno biudžetą – Lietuvos, o gal Lenkijos – pildys mūsų šalies vežėjai?
Lietuvos vežėjai ne veltui muša nerimo varpais: kasmet augant akcizams degalams ir šiam augimui prognozuojant kainų aukštumas, mūsų valstybė nėra numačiusi jokio mechanizmo ar įrankio, realiai galinčio sumažinti šio verslo patiriamus kaštus. Ir vežėjai, ir bet kuris kitas automobilio savininkas degalų kainų augimą turi prisiimti kaip riziką, kuri vienu ar kitu atveju paplonins įmonės ar asmeninę piniginę. Bet ar yra įrankių, kurie padėtų krovinių pervežimo verslui ir galėtų papildyti mūsų, o ne kurios kitos Europos valstybės, biudžetą.
Komentarai
KOMENTARAS
Kaip dirbtinis intelektas ir „finfluenceriai“ keičia mūsų pinigų valdymo įpročius
Technologinė pažanga, dirbtinis intelektas ir socialiniai tinklai turi nemažai įtakos tam, kuo vadovaujamės ir kaip valdome savo asmeninius finansus. Vis reikšmingesnį vaidmenį vaidina ir vadinamieji „finfluenceriai“ – finansinius patarimus socialiniuose tinkluose dalijantys asmenys. Ir nors šios tendencijos paprastina finansų valdymą bei didina informacijos prieinamumą, jau šiandieną jos kelia vis daugiau iššūkių ir rizikų.
Komentarai
KOMENTARAS
Mėnuo rinkose po „išsivadavimo dienos“ – stabilumo daugiau, bet nerimas liko
Pastarųjų mėnesių įvykiai finansų rinkose investuotojams priminė kelias pagrindines taisykles, kurias dėl ilgus metus užsitęsusio JAV akcijų rinkų ralio norėjosi lengvai ignoruoti. Investicinio portfelio diversifikacija, rizikos valdymas ir disciplina – kertiniai principai, leidžiantys sumažinti neigiamą svyravimų poveikį. Tačiau ką daryti, jei portfelio vertė krenta tiesiog akyse, o neapibrėžtumas išlieka?
Komentarai
KOMENTARAS
Investuotojus toliau neramina prekybos karų poveikis pasauliniam augimui
Finansų rinkos toliau bando įvertinti pasaulinių prekybos trikdžių įtaką ekonomikai. Naujausios prognozės rodo, kad JAV įvesti muitai ir kitų šalių atsakas gali reikšmingai sumažinti pasaulio ekonomikos augimą. Tai prastos žinios visiems. Vis dėlto, didžiausią žalą rizikuoja patirti pati JAV, Kinija ir besivystančios šalys. Europa tuo metu atrodo pajėgi atsverti neigiamą poveikį toliau mažinant palūkanas ir skatinant investicijas į infrastruktūrą.
Komentarai
KOMENTARAS
Lietuvos ekonomika išlaiko pagreitį
Lietuvos ekonomika išlaiko įgautą pagreitį ir, nepaisant išaugusio neapibrėžtumo, muitų karų eskalacijos grėsmių ir kitų išorinių rizikų, tęsia diversifikuotą ir spartų augimą.
Komentarai
KOMENTARAS
K. Kallas – viltis, kuri miršta?
Gal prezidentas Gitanas Nausėda ir buvo teisus užsispirdamas neskirti Gabrieliaus Landsbergio į Europos Komisiją. Žinoma, šis sprendimas buvo labiau asmeniškas nei argumentuotas. Tačiau kaip neformalioje aplinkoje pasakė vienas ES pareigūnų, tai, kas dabar vyksta su ES diplomatijos vadove Kaja Kallas, tikriausiai būtų nutikę ir su G. Landsbergiu: daug vilčių, ambicijų, o dabar – nusivylimas.
Komentarai
KOMENTARAS
Trumpas ir Zelenskis altorių šešėlyje
Popiežiaus Pranciškaus laidotuvės, Šventojo Petro Bazilika ir krikštijamo Jėzaus paveikslas. Tokiame fone vienas priešais kitą susėdo Donaldas Trumpas ir Volodymyras Zelenskis.
Komentarai
KOMENTARAS
Kelią skinasi Regionų ministerija – ar tikrai padės regionams?
Lietuvoje jau kurį laiką svarstoma įsteigti naują centrinio lygmens valdžios instituciją – Regionų ministeriją. Ši iniciatyva esą galėtų tapti įrankiu, padedančiu stiprinti regioninę politiką, gerinti viešųjų paslaugų prieinamumą ir koordinuoti skirtingų sektorių veiksmus vietos lygmeniu. Tačiau kritikų balsai perspėja apie galimą biurokratijos augimą ir neaiškų tikėtiną efektą. Tad kokie yra pagrindiniai argumentai „už“ ir „prieš“ bei kokios praktinės sąlygos turėtų būti įgyvendintos, kad šis sumanymas nenuviltų?
Komentarai
KOMENTARAS
Neapibrėžtumo laikais – Baltijos šalių atsparumo pamokos
Šiandienos pasaulis, kupinas geopolitinių įtampų ir ekonominio neapibrėžtumo, gali priminti sūpynes tarp realybės, lūkesčių, rizikų ir nežinios dėl ateities. Vis dėlto, kaip ir gamta, ekonomika vystosi cikliškai. Per pastaruosius dešimtmečius ne kartą neapibrėžtumą patyrusios Baltijos šalys įrodė, kad tvirtas ekonominis atsparumas gali padėti įveikti ne vieną iššūkį.
Komentarai
KOMENTARAS
Kaip išvengti bankroto?
Vakarų Europos šalyse 2023 m. įmonių bankrotų buvo apie 21 proc. daugiau nei 2022-aisiais, kai dar tęsėsi pandemijos laikotarpis. Vidurio ir Rytų Europoje bankrotų 2023 m. buvo 8 proc. daugiau nei 2022-aisiais. O Lietuvoje nuo 2018 m. matoma bankroto procesų mažėjimo tendencija. Nuo 2020 m. kovo paskelbtas karantinas dar labiau pristabdė bankrotų skaičiaus augimą, nes pandemijos laikotarpiu verslui buvo taikomos mokestinės pagalbos priemonės, tam tikros lengvatos, subsidijos. 2021 m. Lietuvoje bankroto procesų skaičius išliko panašus, tam tikras augimas buvo pastebimas 2022-aisiais. Vis dėlto 2023 ir 2024 m. bankrotų mastas nepasiekė iki pandemijos buvusio lygio.
ŽYMA
KOMENTARAS