Meniu
Prenumerata

sekmadienis, gegužės 29 d.

The Economist
PASAULIS 2022. ŠIAURĖS IR PIETŲ AMERIKOS
Grėsmė Amazonei: Brazilijos rinkimai žada viltį atogrąžų miškui
2022 m. prezidento rinkimai Brazilijos vyriausybei duos progą atšaukti politiką, prisidėjusią prie pasaulinės klimato kaitos. Šalies teritorijai priklauso 60 proc. Amazonės atogrąžų miško, anksčiau sugerdavusio labai daug anglies dioksido. Bet nerimą kelia 2021 m. žurnale „Nature“ paskelbtas tyrimas, kuriame nustatyta, kad per pastarąjį dešimtmetį tas miškas tapo anglies dioksido šaltiniu. Kalti miškų gaisrai ir naikinimas, kuris nuo tada, kai 2019 m. darbą pradėjo populistinis prezidentas Jairas Bolsonaro, išaugo daugiau kaip 40 proc.
The Economist
PASAULIS 2022. ŠIAURĖS IR PIETŲ AMERIKOS
Lemtingas metas: prezidento rinkimai patikrins Brazilijos institucijas
2022 m. Brazilija visa galva pasiners į rinkimus. Taigi daugiau kaip 30 politinių partijų bandys manipuliuoti politika ir ekonomika, taip pat derėtis, vykstant rinkimų kovai dėl daugiau kaip tūkstančio įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios valdžios pozicijų. Iki rinkimų, kurie vyks spalį, ne vieną mėnesį bus atidžiai stebimos ir nuomonių apklausos. Vyriausybė bandys padidinti socialines išlaidas, siekdama laimėti balsų prezidentui Jairui Bolsonaro, ne pačius geriausius laikus išgyvenančiam dešiniajam populistui. To gali nepakakti.
The Economist
BRIK DVIDEŠIMTMETIS
Apsukos krinta: besivystančių šalių perspektyvos prastesnės, nei buvo
2000 m. rašėme, kad „aktualiausia moralinė, politinė ir ekonominė mūsų laikų problema – trečiojo pasaulio skurdas“. Tuo metu 28 proc. (1,7 mlrd.) pasaulio žmonių gyveno absoliučiame skurde, t. y. iš 1,9 JAV dolerio arba nė tiek nesiekiančių pajamų per dieną. Iš jų beveik milijardas gyveno Indijoje ir Kinijoje.
Aktualijos
COVID-19
Lietuvoje aptikta braziliškoji koronaviruso atmaina
Lietuvoje pirmą kartą aptikta braziliškoji koronaviruso atmaina, užfiksuotas vienas jos atvejis, antradienį pranešė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL).
Pasaulis
LOTYNŲ AMERIKA
Protestuodami brazilai reikalauja prezidento J. Bolsonaro apkaltos
Tūkstančiai brazilų sekmadienį antrą dieną iš eilės išėjo į gatves reikalauti apkaltos prezidentui Jairui Bolsonaro, griežtai kritikuojamam dėl jo vyriausybės atsako į koronaviruso pandemiją, kuri šalyje jau nusinešė per 216 tūkst. gyvybių.  
Pasaulis
LOTYNŲ AMERIKA
San Paulo meras rinkimuose įveikė jam iššūkį metusį socialistą
Didžiausio Amerikoje Brazilijos miesto meras sekmadienį vykusiame antrajame rinkimų ture lengvai įveikė kairiųjų pažiūrų skvoterių judėjimo lyderį.    
Pasaulis
ATSAKOMYBĖ
Teisybės paieškos: „Volkswagen“ išmokės kompensacijas Brazilijos diktatūros aukoms
„Volkswagen“ trečiadienį pranešė pasirašiusi susitarimą su Brazilijos prokurorais dėl kompensacijų buvusiems bendrovės padalinio Brazilijoje darbuotojams už teisių pažeidimus, padarytus karinės diktatūros šioje Pietų Amerikos šalyje laikais.
NT ir energetika
PASLAUGOS
„Klaipėdos nafta“ bus SGD terminalo Brazilijoje operatorė
Valstybės kontroliuojama naftos ir suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalų valdytoja „Klaipėdos nafta“ tapo SGD terminalo operatore Brazilijos Asu uoste. Planuojama, kad terminalas pradės veikti 2020 metais, atidarius pirmą uoste dujomis kūrenamą elektrinę.  
Aktualijos
Antras iš eilės – rimtų nemalonumų turi dar vienas Brazilijos prezidentas
Pernai rugpjūtį iš susikompromitavusios tuometinės Brazilijos prezidentės Dilmos Rousseff prezidento pareigas perėmusiam Micheliui Temerui pareikšti kaltinimai kyšininkavimu. Susidariusi padėtis gali įstumti šalį į naują ir galbūt ilgą politinį sąmyšį.
Aktualijos
Dėl politinės krizės sparčiai pinga Brazilijos turtas
Dėl šalyje kilusios politinės krizės ketvirtadienį sparčiai pinga Brazilijos akcijos, obligacijos ir nacionalinė valiuta, praneša „Dow Jones“.
Vietovardžiai
Brazilijos lūšnynų skurdas ir žavesys
Brazilai sako, kad Dievas penkias dienas kūrė pasaulį, o šeštąją – Rio de Žaneirą. Šis tobulas kūrinys žavi balto smėlio paplūdimiais, atogrąžų miškais ir iš vandens kylančiomis uolomis. Tačiau žmonės pastatė miestą, garsėjantį bauginančia favelų reputacija. Po Brazilijos didmiesčio lūšnynus klaidžiojantis Linas Klinauskas sklaido mitus.
ŽYMA
BRAZILIJA