Meniu
Prenumerata

penktadienis, birželio 2 d.

Pasaulis
AFRIKA
Neramumų krečiamo Sudano sostinėje – nauji oro antskrydžiai
Neramumų krečiamo Sudano sostinę Chartumą pirmadienį sudrebino nauji oro antskrydžiai, pastarajam derybų tarp konflikto šalių etapui nedavus vaisių.
Kava su IQ
IŠSKIRTINIS INTERVIU
M. Wysso: „Abejočiau, ar Kinija beatodairiškai palaikys V. Putiną“
Po Sovietų Sąjungos griūties susikūrusi nauja pasaulio tvarka dabar braška, o karas Ukrainoje ir kova dėl įtakos Afrikos žemyne atskleidžia
Pasaulis
TIRPSTANTI RUSIJOS ĮTAKA
Izoliuota Rusija vis dar turi sąjungininkų. Kas jie ir kodėl remia Maskvą?
Rusijos pradėto karo Ukrainoje metinių išvakarėse, vasario 23-iąją, Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją, kad Rusija nedelsiant, visiškai ir besąlygiškai išvestų savo visas karines pajėgas iš Ukrainos teritorijos ir nutrauktų karo veiksmus.
The Economist
PASAULIS 2023. AFRIKA
Eritrėja ir toliau bus pavojingiausia veikėja Afrikos rage
Prieš penkerius metus atrodė, kad Afrikos rage brėkšta nauja politinė aušra. Po protestų Etiopijoje, didžiausioje ir svarbiausioje regiono šalyje, ministru pirmininku buvo paskirtas Abiy Ahmedas. Prasidėjo demokratinis atsivėrimas. Etiopija skubiai sudarė taiką su kaimyne Eritrėja, labiausiai slapukaujančia ir autokratiškiausia Afrikos šalimi.
The Economist
PASAULIS 2023. AFRIKA
Kai kova su skurdu padeda klimatui
Afrikai reikia daugiau atsinaujinančiosios energijos, sako klimato aktyvistė, UNICEF geros valios ambasadorė Vanessa Nakate, parašiusi knygą „A Bigger Picture“ („Platesnė perspektyva“).
The Economist
PASAULIS 2023. AFRIKA
Vangi, vargstanti milžinė: Nigerijos ūkiui toliau bus sunku
Užsachario Afrikos likimas susipynęs su Nigerijos likimu. Vienas iš šešių Užsachario Afrikos gyventojų – nigerietis, o šalies ūkis – didžiausias žemyne. Klestinti Nigerija padeda kilti ir kaimynėms, o klumpanti tempia jas žemyn. Todėl bėda, kad 2015–2020 m. Nigerijos ūkis augo taip lėtai, kad realiais terminais vidutinis nigerietis pradėjo gyventi blogiau.
The Economist
PASAULIS 2023. AFRIKA
Afrikos šalyse vyks daug rinkimų, kuriuose valdantiesiems bus nesaldu
Kadaise valdžia Afrikoje retai buvo perduodama per rinkimus. 1960–1989 m., kai žemyne buvo įprastas vienpartinis valdymas, nauji vadovai ateidavo į valdžią per perversmus, mirus pirmtakui arba susitarus elitui. Net po 1990 m., kai Afrikos šalys viena po kitos įvedė daugpartinius rinkimus, rinkėjai retai išstumdavo valdančiuosius. Kartais dėl to, kad balsuojantieji buvo patenkinti valdančiosiomis partijomis. Bet dažniau dėl to, kad jau turintys valdžią naudojo valstybės aparatą rinkimams klastoti ir rinkėjams bauginti.
The Economist
PASAULIS 2023. AFRIKA
Eksploatuodama gamtinių dujų atsargas Afrika galėtų išvengti bado
„Mums labai sunku“, – sako prekiautojas Enockas Banda, kuriam 26-eri, Malavio sostinės Lilongvės turguje stovintis prie keturių varganų dubenų su džiovintomis pupelėmis. „Retas žmogus turi pinigų, kuriuos galėtų leisti, o ūkininkai mums atveža mažiau maišų nei įprastai“, – skundžiasi vyras. Netoli turgaus nuo degalinių į gretimus kelius driekiasi ilgos automobilių eilės, vairuotojams laukiant degalų. Vienoje, kol bus atvežta dyzelino, laukiantys sunkvežimiai per tris dienas nepajudėjo nė milimetro. Čia, kaip ir daug kur Afrikoje, Rusijos invazijos į Ukrainą poveikis matuojamas brangstančiu maistu ir tuščiais pilvais.
Pasaulis
TUNISAS
Tunisui vėl balsuosiant rinkimuose, dėmesys krypsta į rinkėjų aktyvumą
Tunisiečiai sekmadienį vėl balsuos rinkimuose į įgaliojimų netekusį parlamentą – tai bus paskutinis prezidento Kaiso Saiedo vykdomos politinės pertvarkos Arabų
The Economist
BE DUONOS PALIEKANTYS BANDITAI
Kaip vyrai su ginklais didina pasaulinį badą?
Vladimiro Putino bandymas šantažuoti grūdais pabrėžia platesnę problemą Iš pirmo žvilgsnio neatrodo, kad Vladimiras Putinas turėtų daug bendro su Etiopijos pėstininku.
Vietovardžiai
NAUJIENŲ SŪKURYJE
Etiopijoje dirbau karo žurnalistu. Paskui tapau priešu
Po miglotos priešiškos internetinės kampanijos „The Economist“ korespondentas Tomas Gardneris buvo išvarytas iš šalies 2021 m. liepą nuvykau į Amharą tikėdamasis
NT ir energetika
ŽALIOJI ENERGETIKA
Milžiniškų saulės parkų planai Šiaurės Afrikoje kol kas išlieka labai trapūs
Pagal 2019 m. pristatytą Europos žaliąjį kursą visa Bendrija iki 2050 m. turės tapti klimatui neutrali. Klimatas šyla greičiau, nei
Pasaulis
AIDS
AIDS: dar ne pabaiga
Liepos 29 d. Monrealyje (Kanada) prasidės 24-oji tarptautinė AIDS konferencija, ji truks iki rugpjūčio 2 d. Renginį organizuoja 1988 m.
IQ Tema
DRUGELIO EFEKTAS
Po maro – badas? Kaip karas Ukrainoje paveiks Artimuosius Rytus ir Afriką
Dėl Rusijos ir Ukrainos karo brangsta maistas skurdžiose Afrikos ir Artimųjų Rytų šalyse. Tai gali sukelti politinių krizių, o po
The Economist
PASAULIS 2022. AFRIKA
Mažos, guvios ir nepriklauso nuo naftos
Didžiausiems Afrikos ūkiams bus sunku, o mažesni kaimynai veršis į priekį Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad 2022 m. Užsachario Afrikai pagaliau
ŽYMA
AFRIKA